Cautare avansata

Pietele imobiliare din Romania si Bulgaria incep sa se stabilizeze



In ultimele luni au scazut semnificativ vanzarile pe piata imobiliara in Romania. La fel in Bulgaria. Totusi, nimeni nu anticipeaza o prabusire a pietei in cele doua tari in curs de aderare.

 

Dupã ani de crestere spectaculoasã, pietele imobiliare din Bulgaria si Romania s-au calmat, reglandu-si oferta in functie de cerere, pentru prima datã in multi ani. Numãrul de cumpãrãtori din ambele tãri a scãzut incepand cu anul 2005, cu toate cã in continuare se construiesc noi case intr-un ritm rapid. Aceasta a dus la o scãdere a inflatiei dar si a speculatiilor imobiliare, care au fost prezente vadit in anii trecuti pe piata.


Cu toate cã interesul strãinilor rãmane ridicat, analistii atribuie aceastã domolire scãderii numãrului de cumpãrãtori locali.


In timpul regimului socialist, familiile din Bulgaria sau Romania erau vrind-nevrind fortate sã locuiascã impreunã in apartamente mici si numai cei care erau considerati cã aveau nevoie urgentã de o casa aveau o sansã sã primeascã locuinte mai mari.


Atunci cand nu au mai avut parte de asemenea restrictii, dupã cãderea comunismului, bulgarii si romanii au abordat piata imobiliarã cu entuziasm. Multi au cumpãrat case pentru membrii familiei, trendul accelerandu-se in ultimii doi ani deoarece a aparut posibilitatea de a face credit, in cazul persoanelor care nu dispun de venituri mari.


Dar momentan, cererea din partea cumpãrãtorilor locali a scãzut, ducand la aceastã linistire a pietei. Aceasta inseamnã cã preturile au ajuns la limita maximã, mai ales in anumite cartiere de lux din Sofia si Bucuresti. Dar in ciuda tendintei de scadere a preturilor, Strakhil Ivanov, director general al Agentiei imobiliare Yavlena, una dintre cele mai mari agentii din Bulgaria, nu considerã cã piata imobiliarã se va prabusi curand.


"Nu se poate vorbi despre o prãbusire deoarece oferta scade odatã cu cererea," afirmã el, prevãzand o crestere de 15 la sutã a pretului caselor in urmãtoarele luni. Aceste date pot fi comparate cu cresterile record inregistrate in 2004, cand informatii obtinute de la agentiile imobiliare au arãtat o crestere a pretului cu 35 la sutã si chiar 50 la sutã in zonele bune ale Sofiei.


In Romania, cresterea a fost la fel de spectaculoasã anul trecut, cand preturile au crescut in medie cu 40 la sutã in Bucuresti, dupã cum declara Ionut Bordei, manager in departamentul de vanzãri a agentiei Jurisco-Romania.


Numai pentru clãdirile din beton, omniprezente, construite in anii ’70 si ’80 in perioada socialistã in Bulgaria, care au nevoie de reparatii si imbunãtãtiri, preturile au scãzut. Analistii pun aceastã scãdere a pretului precum si pierderea popularitãtii in cazul acestor cladiri pe seama numãrului mare de apartamente noi.


Aceastã alimentare a pietei proprietãtii din Bulgaria a dus la o crestere a accesibilitãtii la credite, care panã recent nu erau la indemina oricui. Think tank-ul bulgar Industry Watch afirma cã creditul imobiliar a crescut, anul trecut, mai repede decat orice alt tip de credit, numãrul imprumuturilor crescand cu 150 la sutã fatã de anul precedent. “Panã acum doi ani, in  Bulgaria nu existau credite imobiliare,” a declarat Valentin Suykov, director al filialei bulgare a Federatiei Internationale Imobiliare.


Strãinii care incearcã sã gãseascã case la preturi de nimic in Europa de Est au contribuit si ei la cresterea preturilor. Desi pentru cei veniti din Occident, 900 de euro pe metru pãtrat pentru casele noi din Sofia si din orasele de pe coasta Mãrii Negre precum Varna si Burgas este putin, pentru cetãtenii bulgari obisnuiti, acest pret este unul mare, avand in vedere cã ei castiga in medie 150 de euro pe lunã.


Cea mai scumpã proprietate costa 1.500 de euro pe metru pãtrat, in timp ce cea mai ieftinã nu scade sub 500 de euro.


Analistii prezic cã, odatã cu aderarea la Uniunea Europeanã, pietele imobiliare din Romania si Bulgaria vor urma modelul altor tãri din Europa de Est care au intrat recent in UE, adicã se vor stabiliza gradual. "Trebuie sã tinem cont de experientele din tãri precum Polonia, Cehia sau Ungaria, care au supravietuit “socului”  si unde, previziunile cã preturile vor creste foarte mult dupã aderarea la UE nu s-au adeverit," considera Simeon Mitev, director executive al agentiei SHANS-96 din Bulgaria.

 

  


Linkuri
 EurMonitor Business: Terenurile raman vedetele tranzactiilor imobiliare in 2005




''

Stire preluata de la Euroactiv.ro

Stiri asemanatoare

EurMonitor Extindere: Arieratele se integreaza in Europa
Aderarea Romaniei la UE va umfla "bagajul" de facturi restante al Europei /...

Comisarul pentru Fiscalitate si Uniune Vamala - in Romania
Comisarul European pentru Fiscalitate si Uniune Vamala, domnul Laszlo Kovac...

Slovacia e primul stat care a votat aderarea Romaniei
Slovacia a devenit primul stat membru UE care a ratificat Tratatul de Adera...

Olli Rehn: in primavara viitoare vom sti sigur
Comisarul European pentru Extindere a introdus un element nou in parcursul ...

EurMonitor Extindere: Basescu e gata sa renunte la 2 miliarde euro de la UE
In opinia presedintelui, Romania se poate dispensa de 2 miliarde de euro di...